Minerallerin Önemi Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Minerallerin Önemi Nelerdir?

Minerallerin Önemi, doğada bulunan temel parçacıklar mineraller, aynı vitaminler gibi vücut için sayısız sürenin başlaması ve düzenlenmesi açısından oldukça yardımcı olmaktadır. Özellikle vücutta sıvı dengesinin düzelmesinde, vücut kaslarının çalışmalarında, sinir sisteminini uyarılarak iletiminde büyük işlevler bakımından çok önemlidir. Mineraller özellikle vücutta vitaminler ile çalışır ve vücutta hangi bölgenin daha fazla vitamine ihtiyaç duyulur ise mineraller o bölgeye vitaminin kolaylıkla ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Hatta mineraller vücutta mevcut olan hücrelerin korunmalarında, cilt yapısında, sağlıklı diş ve kemik yapısı için oldukça önemli olmaktadır. Mineraller vücut içinde en önemli kan basıncını düzenlemede, kasların fonksiyonunda, kalp ritmini düzenlemede, vücuttaki sıvının dengesinin korunmasında, üremede ve birçok fonksiyonda minerallere oldukça büyük rol düşmektedir.

Minerallerin önemi, sağlığımız açısından ve bağışıklık sistemimiz bakımından çok önemli olan mineralleri kısaca tanıyalım.
  • Magnezyumun önemi, kemik yapısını ve dişi güçlendirir, regl döneminden önce ortaya çıkan belirtileri belli oranda hafifletir, kasların gevşemelerinde yardımcı olur, sinir sistemi ve kalp kasları açısından magnezyumun büyük faydası olmaktadır. Çoğunlukla vücuttaki enerji üretiminde görevli tutulmaktadır. Ayrıca vücuttaki pek çok işlem içinde yan bir görev görmektedir. İçerisinde magnezyum barındıran besinler başlıca, bütün yeşil sebzelerde, kakaoda, susam, unu elemede hazırlanan ekmek de fıstık, esmer pirinç de buğday kepeği, baklağil çeşitlerinde, kayısı, bulgur ve kuru incir magnezyum barındıran besinlerdir. Magnezyum eksikliğinde ise kişide uykusuzluk durumu, kaslarında zayıflık, iştahında büyük ölçüde azalmalar, kaslarda meydana gelen seğirmeler, kalp ritminin düzensiz şekilde atması, aşırı sinirlilik, depresyon, yüksek tansiyon, safra kesesinde ve böbreklerde ortaya çıka taşlar, kabızlık problemi ve hiperaktiflik ortaya çıkmaktadır.
  • Kalsiyumun önemi, özellikle diş sağlığı bakımından ve kemik yapısı açısından oldukça önemlidir. Kalsiyum ayrıca bütün kas sistemi ve kalp kaslarının kasılmasında, cilt sağlığında, vücuttaki asit alkali durumunun dengesini sağlamada ve kanın pıhtılaşması açısından çok önemlidir. Kalsiyum içeren besinler, yoğurt, süt ürünleri, peynir çeşitleri, koyu renkli yeşil yapraklı olan sebzelerde, kuru incir, kabuklu olan deniz ürünlerinde, karides, midye, soya fasulyesi, su teresi, tofu, deniz bitkilerinde ve kılçıklı küçük balıklarda kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum eksikliğinde ortaya çıkan rahatsızlıklar yüksek tansiyon, uykusuzluk, kaslarda gelişen kramplar, vücutta seğirmeler, eklemlerde meydana gelen ağrılar, sinirlilik, osteoporoz ve diş çürümeleri görülmektedir.
  • Demirin önemi, vücuttaki kana kırmızı rengini sağlayan, özellikle hemoglobin açısından oldukça gereklidir. Hatta vücuda alınan oksijen ile karbondioksiti hücrelerin içine ve dışına taşımaktadır. Vücuttaki pek çok enzimin yapısında demir bulunmaktadır. Ayrıca vücutta enerji üretimi açısından da oldukça büyük rol oynamaktadır. İçeriğinde demir barındıran besinler, sakatat, kuru meyveler, et ürünleri, en çok kuru erik ve üzüm, fıstık, bal kabağının çekirdeğinde, kuru baklagillerde, maydanozda, badem demir barındırmaktadır. Özellikle sakatat çeşitlerinde ve et ürünlerindeki alınan demir vücut açısından kolaylıkla emilebilen en iyi demir şekli olmaktadır. Vücutta demir eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar, mide bulantısı, cilt renginde solukluk, kansızlık (Anemi) durumu, soğuğa karşı aşırı duyarlılık, iştahsızlık problemi ve halsizlik meydana gelmektedir.
  • Sodyumun Önemi, sodyum vücudun su dengesini sağlamaktadır. Ayrıca vücutta bulunan bütün sıvılarda ve kanda mevcut olmaktadır. Sinir sistemi ve kasların çalışmasında oldukça etkilidir. En önemlisi kalp kasının kasılması için çok önemlidir. Vücuda alınan besinlerin hücrelerin içerisine alınmasını da sağlamaktadır. Sodyum barındıran besinler, lahana, sofra tuzunda, peynir, zeytin, konserve çeşitlerinde, kerevizde ve işlem uygulanmış bütün besin maddelerinde, tuzlu çerez çeşitlerinde ve cipslerde mevcut olmaktadır. Sodyum eksikliğinde meydana gelen rahatsızlıklar, tansiyonun düşmesi, mide bulantıları, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, kaslarda oluşan kramplar, aşırı kilo kayıpları, çarpıntı, dikkat dağınıklığı ve sıcağa karşı oldukça dayanıksız olma durumları görülmektedir.
  • Potasyumun Önemi, aldığımız besin maddelerinin hücrenin içerisine alınmasında ve diğer atık maddelerinde hücrelerden uzaklaştırılmasında etkilidir. Ayrıca sinirlerin ve kasların daha sağlıklı olarak çalışmasında yardımcı olur. Özellikle kalbin çalışmasında çok etkilidir. Bağırsaklar da meydana gelen hareketlenmeyi arttırır. Vücuttaki sıvı dengesini ayarlamaktadır ve şeker salınımında büyük etkisi vardır. İçinde potasyum bulunan besinler, patates, mantar, yağlı balık çeşitleri, baklagiller, avokado, muz, kuru meyveler, meyve suları, hurma, deniz sebzelerinde bulunmaktadır. Eksikliğinde ise karıncalanma oluşması, dikkatin dağılması, kalbin düzensiz bir şekilde atması, kaslardaki güçsüzlük, karında meydana gelen şişkinlik, hemen kızma, ishal, kusma, selülit ve potasyum- sodyum dengesinin bozulmasından dolayı ortaya çıkan düşük tansiyon durumudur.

Minerallerin Önemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Mineral Eksikliği Zararları

Mineral Eksikliği Zararları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Minerallerin Önemi Nelerdir?

Minerallerin Önemi Nelerdir?

Mineral Makyaj Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mineral Makyaj Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mineral Plus Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mineral Plus Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Minerallerin Görevleri Nelerdir?

Minerallerin Görevleri Nelerdir?

Mineral Hangi Besinlerde Bulunur?

Mineral Hangi Besinlerde Bulunur?