Minerallerin Görevleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Minerallerin Görevleri Nelerdir?

Minerallerin görevleri; vücudumuzda yer alan vitaminler ile çalışarak bu vitaminlerin ve vücuttaki diğer besin maddelerinin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Sağlıklı bir yaşam için asla ihmal edilmemesi gerekli olan ve vücudumuzun kendisinden beklenilen fonksiyonları en iyi şekilde sürdürmesi için hayati önem taşıyan inorganik madde olan mineraller, sağlıklı bir diş ve kemik yapısı, kalbin düzenli ve verimli çalışması, kas fonksiyonları, hücrelerin korunması ve gelişimi, sinir sistemi, vücuttaki su dengesinin korunması gibi pek çok hayati fonksiyonun yerine getirilmesinde görev yaparlar.

Bu itibarla da insan vücudunun sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesinde minerallerin çok büyük önemi bulunmaktadır. İnsan vücudunda yer alan mineraller çeşitli isimlerle anılır. Bunların başlıcaları kalsiyum, demir, iyot, flor, fosfor, sodyum, potasyum, klor, magnezyum, kükürt, çinkodur.


Minerallerin görevleri


Vitaminlerin en çok ihtiyaç duyulan bölgeye ulaşmasını sağlamak,

Hücrelerin korunmasına hizmet etmek.

Sağlıklı dişler ve kemik yapısı, cilt yapısı için önemlidir.

Kan basıncını düzenlemek.

Kalp sağlığı için hayati öneme sahiptir. Kalp ritmi, kas fonksiyonu, vücuttaki sıvı dengesinin sağlanması gibi önemli görevleri de vardır.

Kalsiyum minerali, kemiklerde bulunur ve kemikleri güçlendirir. İleri düzeydeki eksiklik halinde dişlerde ve sırt bölgesinde ağrılar, kemik zayıflığı, çatlak ve kolay kırılmalar görülür. Genellikle süt ve sütten elde edilen ürünler, yeşil yapraklı sebzeler ve balıkta bulunur.

Demir minerali, hemoglobin adı verilen kırmızı kan hücresi, kas pigmenti ile enzim üretiminde gereklidir. İnsan vücudunun büyümesine yardım eder, hastalıklardan korur. Daha çok yumurta sarısı, et, balık, ciğer ve dalakta bulunur.

Magnezyum, sinir sistemi ile kasların gevşemesini sağlar. Kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Sağlıklı dişler için gereklidir. Soya fasulyesi, fındık, süt, balık ve tahıllarda bulunur.

Potasyum minerali ise vücuttaki su dengesini korumakla görevlidir. Besinlerin hücreye geçişini sağlar, İnsan beynine oksijen gönderilmesi için önemlidir. Vücutta her gün kullanılan bir mineraldir. Et, süt ve kuru baklagillerde bulunur.

Çinko, proteinlerin enerjiye dönüştürülmesinde görevlidir. En önemli görevleri içinde vücudun kendini iyileştirmesi ve yenilemesi, bağışıklık sisteminin gelişmesi, hormonal dengenin sağlanması yer almaktadır. Deniz ürünleri, et, karaciğer, fındık, ay çekirdeği, süt ve yumurtada bulunur.

İyot, tiroit bezlerinde bulunur. Tiroit ve tiroit kontrol mekanizması enerji ve kilo almada önemli rol oynar.

Fosfor, kimyasal reaksiyonlarda yer almakla birlikte vücutta bütün hücrelerde bulunur. Normal kemik-diş yapısı, normal böbrek fonksiyonları için önemlidir. Süt ürünleri, sakatatta bulunur.

Sodyum, bu mineral ise sinir ve kas fonksiyonlarının devamında büyük öneme sahiptir. Asıl görevi sıvı pompalanmasını sağlamaktır. Sodyum miktarının yüksek olması yüksek kan basıncına neden olur. Daha çok tuz, süt ve süt ürünlerinde bulunur.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere minerallerin eksikliği pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Yeterli düzeyde beslenmeme ya da dengesiz beslenme halinde eksiklikleri görülmeye başlanır. Bazen besin ya da çeşitli takviyelerle vücudumuza yüklediğimiz minerallerin gereğinden fazla şekilde vücutta harcanılması da mineral eksikliğine neden olabilir. Böylece insan vücudu, önemli pek çok hayati görevi yerine getirememesi nedeniyle ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilir.

Bu nedenle yeterli miktarda sıvı tüketimi, dengeli ve sağlıklı beslenme önemlidir. Minerallerin alınması kadar kaybedilmemesi de önemlidir. Sigara-alkol kullanma, fazla terleme, ishal, idrar söktürücü ilaçlar sıvı ve mineral kaybetmeye yol açar. Özellikle hamilelik dönemlerinde anne adaylarında, bebeklerde, çocuklarda ve sporcularda mineral ihtiyacı normal bireylere göre daha yüksek seviyededir.

Minerallerin Görevleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni