Kaç Çeşit Mineral Vardır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaç Çeşit Mineral Vardır?


Kaç Çeşit Mineral Vardır, Bugünkü makalemizde sizlere mineral çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Mineraller vücudumuzda sağlıklı yaşam için gereklidir ve vücudumuzda bulunan mineral çeşitleri olmadan sağlıklı hayat sürmemiz olanaksız hale gelmektedir. Vücudumuzda bulunan minerallerin hepsi doğada da vardır ve vücudumuz mineralleri kendi kendine oluşturamamaktadır. Genel olarak mineraller diş, kemik, hücrenin korunması, cilt yapısı, kas fonksiyonları, kan basıncı gibi sağlıklı hayat için önemli fonksiyonlarda görev alırlar. Mineral çeşitleri doğada çok fazladır ancak vücudumuz için gerekli olan yaklaşık 17 çeşit mineral vardır ve bu minerallerde kendi aralarında vücutta bulunması gereken miktara bağlı olarak makro mineraller ve mikro mineraller olarak 2'ye ayrılmaktadır.


Kaç çeşit mineral vardır?Makro Mineral Çeşitleri


Kalsiyum: Vücudumuzda bulunan en fazla mineraldir ve büyük bölümü ile kemiklerde bulunur. Kemik, diş ve kas yapılarında önemli rol oynar. Ayrıca hücrelerin iyi çalışmasında da görev almaktadır. Süt ve süt ürünlerinde, balıkta, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık ve pekmez gibi ürünlerde bol bulunmaktadır.

Fosfor: Kemik ve diş yapısının temel maddelerinden biridir. Ayrıca böbrek, kas ve kalp sistemlerinin düzenli çalışmasını sağlar.

Potasyum: Bir diğer mineral çeşidi olan sodyum ile vücutta su dengesini sağlar ve gıdaların hücre içine geçişine yardımcı olur. Ayrıca sinir sisteminde mesajları iletir. Kısacası hayati bir mineral çeşididir.

Magnezyum: Vücudumuzun enerji üretmesinde önemli bir göreve sahip bir mineraldir. Eksikliğinde halsizlik, iştahsızlık, öğrenme bozuklukları ve dikkatsizlik gibi sorunlara yol açabilir. Limon, balık eti, tavuk eti, yumurta, patates gibi besinlerde bulunmaktadır.

Sodyum: Sinir ve kas fonksiyonun çalışması için çok önemli bir mineral çeşididir. Ana görevi besinlerin hücre duvarından geçişini sağlamaktır. Tuz, deniz ürünleri, maden suları, biber gibi maddelerde bulunur.

Diğer iki makro mineral çeşidi sülfür ve klordur.


Mikro Mineral Çeşitleri


Demir: Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Aşırı demir alımı hücrelerin erken yaşlanması, yağlanma ve kanser dibi olumsuz etkileri vardır. Eksikliği ise kansızlığa yol açar.

Çinko: Vücudumuzda pek çok işlevi vardır. Vücudun gelişmesinde, cinsel gelişimi sağlamada, yaraların iyileşmesinde önemli görev alır.

İyot: Vücudumuzda çok az miktarda bulunan bir mineral çeşididir. Guatr hastalığına karşı bu mineralin alınması önerilmektedir.

Selenyum: Toprağın yapısıyla orantılı olarak varlığı bilinen mineraldir. Zengin olarak bulunan topraklarda özellikle çocuk gelişimi daha hızlı ve sağlıklı olduğu bildirilmiştir. Örnek olarak köyde yetişen bir çocuğun şehirde yetişen bir çocuğa göre daha dayanıklı olması gösterilebilir.

Diğer mikro mineral çeşitleri molibden, kobalt, bakır, manganez ve kromdur.

Kaç Çeşit Mineral Vardır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni