Flor Minerali Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Flor Minerali Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Flor Minerali, vücudun kemik yapısının güçlü kalmasını sağlayan başlıca etkenlerdendir. Sağlıklı ve diri bir vücut için iskelet sisteminin görevini tam olarak yerine getirmesi şarttır. İskelet sistemi ise yalnızca belirli vücut salgıları ve destek mineralleri sağlandığında güçlü bir yapıda olur. Flor minerali, iskelet sisteminin sağlık kriterlerini önemli ölçüde belirler. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı alanında da önemli rol oynar. Diş çürümelerinin büyük bölümü flor dengesizliğinden kaynaklanmaktadır.


Flor Minerali Eksikliği


Yeteri kadar flor tedarik edilememesi durumunda diş sağlığında önemli aksamalar meydana gelir. Dişlerde çürüme süreci hızlanır. Flor seviyesi sandart olan bünyelerde diş çürümesi için aşırı tatlı tüketimi, dişlerin bakımsız kalması gibi tetikleyici nedenler gerekiyorken; flor eksikliği bulunan kişilerde böylesi faktörler aranmaz. Ağız ve diş sağlığını düzenli olarak yapan ve şeker tüketiminden kaçınan kişilerde dahi hızlı bir çürüme süreci başlayabilir. Ayrıca kemik erimesi riskini yükseltir. Kemiklerin sağlıklı ve güçlü yapısını ne kadar süre içerisinde kaybedebileceği konusunda standart bir zaman diliminden bahsedilemez. Kişinin vücudunda flor minerali eksikliğinin ne düzeyde ve ne zamandır var olduğu gibi durumlar kemik erimesi riskinin ne düzeyde olduğunu belirler.


Flor Minerali Fazlalığı


İnsan vücudu genel olarak eksiklik ve fazlalık durumlarına karşı oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Ancak bu hassaslık, iskelet sistemi için daha çok geçerlidir. Zira söz konusu sistem, vücudun bütün kısımlarına yayılmış etkin bir kemik ağından oluşmaktadır. Bu kemik ağına dahil olan her bir kemiğin ise farklı bir yapısı bulunmaktadır. Her bir kemik arasındaki dengeyi korumak için flor dengesinin doğru miktarda muhafaza edilmesi gereklidir. Flor alımının fazla olması durumunda vücutta diş ve kemik bölgelerinde istenmeyen durumlar oluşabilir. Bunlardan en belirgin olanları diş minesi üzerinde görülür. Fazla flor minerali olan kişilerin dişlerinde sık sık tekrarlayan sararmalar ve önüne geçilemeyen tahripler söz konusudur. Ayrıca belirli bir bölgede yoğunlaşmayan ve bütün kemikleri risk altına alan farklı işlevsel aksamalar meydana gelebilir.


Bebekler İçin Flor Minerali


İnsanların kemik yapısı gibi bütün hayatını etkileyecek karakteristik özellikleri, genellikle bebeklik çağında ortaya çıkar. Bu yapılar üzerinde ilerleyen dönemlerde birçok değişiklik olabilir ancak bebeklik dönemindeki özellikler, kendilerini büyük ölçüde korur. Oluşum ve değişim aşamasında kritik bir adım olan bebeklik döneminde kemik yapısını güçlü kılmak, bireyin sonraki yaşantısında rahat bir hayat sürmesini sağlar. Bu nedenle bebeklerde flor mineralinin sürekli olarak kontrol edilmesi ve eksiklik ya da fazlalık durumlarına müdahalede bulunulması gerekir.


Yaşlılar İçin Flor Minerali

Yaşlılık dönemi kemik erimesi riskinin maksimum düzeye çıktığı ve kemik erimesi olmasa dahi kemiklerin gücünü ciddi oranda kaybetmeye başladığı bir dönemdir. Ancak kemiklerde görülen değişimler ne kadar olumsuz ve hızlı şekilde gerçekleşiyor olsa da önüne geçilemez durumlar değildir. Güçsüzlüğü tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da süreci yavaşlatıcı tedavi yöntemleri izlenebilir. Bu yöntemlerin başında kemik yapısını en çok destekleyen ve güçlendiren flor minerali dengesini düzenlemek gelir. Florun fazlaca bulunduğu besinler tüketilerek kemiklerin ihtiyacı olan mineral desteği sağlanabilir. Bu besinlerden en yaygın olarak tüketilenleri somon balığı ve flor katılmış sudur.

Flor eksikliği ile mücadele etmek için bazı su kaynaklarına flor eklenmektedir. Çay, kahve gibi sıcak içeceklerin yapımında florlu suları kullanmak, vücuda gereken florun alınmasını sağlar. İçecekler haricinde bol somon balığı tüketmek de eksikliği daha kısa sürede gidermeye yardımcı olur.

Flor Minerali Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kaç Çeşit Mineral Vardır?

Kaç Çeşit Mineral Vardır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mineral Yağ Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mineral Yağ Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Demir Minerali Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Demir Minerali Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mineraller Ne İşe Yarar?

Mineraller Ne İşe Yarar?

Mineral Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Mineral Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Kayaçlar ve Mineraller Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kayaçlar ve Mineraller Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?