Bor Mineralleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bor Mineralleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bor, Isıya dayanıklı sert bir elementtir ve periyodik cetvel üzerinde B harfi ile gösterilir. Bor elementi yeni bulunan bir element değildir. Bor elementi ilk kez Tibet'te kullanılmıştır. Önemli kaynakları Türkiye ABD ve Rusya'dadır.

Bor minerallerinin sayısı oldukça çoktur. Bazıları her yatakta bulunurken bazıları ise çok ender bulunur. Doğada genellikle renksiz halde bulunurlar. Ancak içindeki bazı maddeler nedeniyle pembe, sarı ve gri renkli bulunabilirler.


Önemli Bor Mineralleri


Pandermit, Türkiye açısından önemli bir Bor mineralidir, beyaz renktedir kireç taşına benzer. Sultançayırı ve Bigadiç yataklarında bulunur.

Boraks, renksiz ve saydamdır. Boraks çabuk bozularak suyunu kaybederek tinkalkonit'e dönüşebilir. Türkiye'de Eskişehir-Kırka yatağında bulunmaktadır.

Kolemanit, sertliği 4-4.5 ağırlığı 2,42'dir. Bor bileşikleri içinde en çok bulunanıdır. Cevher boşluklarında parlak, saydam kristaller halinde bulunur. Türkiye'de Emet Bigadiç Kestelek yataklarında ve dünyada ABD'de bulunur.

Kernit, Renksizdir, saydam beyaz uzunlamasına bireysel iğne şeklinde küme kristaller halinde bulunur. Soğuk suda yavaş çözünür. Dünya da Arjantin ve ABD'de bulunur.

Ülexit, Lifsi ve sütun şeklinde bulunur. Saf olanı beyazdır. Gri renk tonlarında da bulunabilir. İpek parlaklığında olanları da vardır. Türkiye'de Kırka Bigadiç ve Emet'te Dünyada ise Arjantin'de bulunmaktadır.

Probertit, Kestelek yataklarında üleksit in yanında ikincil mineral olarak gözlenir. Kirli beyaz açık sarımsı renktedir. Ancak Emet formu tabakalı birincil olarak Doğanlar- Igdeköy bölgesinde kalın tabakalı olarak bulunur.

Hidroborasit, Lifsi bir dokuya sahiptir. Renksiz, beyaz ve şeffaftır. Parlak camsı bir yapısı vardır. Bazen içerisindeki minerallere bağlı olarak sarı veya kırmızı renklerde de bulunabilir. Kolemanit, üleksit, probertit, tunelit ile bulunur. Türkiye'de en çok Emet, Doğanlar, Iğdeköy sahasında ve Kestelik'te bulunur.


Bor Mineralleri Kullanım Alanları


Çok geniş ve birçok alanlarda ticari olarak kullanılan Bor mineralleri ve ürünlerinin kullanım sahaları giderek artmaktadır. İlaç Sanayi, yapıştırıcı, tekstil, deterjan ve temizlik malzemeleri, gübre, cam ve nükleer silah alanlarında kullanılır.

Hangi bölgelerde çıkarılır: Dünyanın en zengin Bor mineralleri yatakları Türkiye'nin Orta Anadolu ve Batı bölgelerinde yer almaktadır. Balıkesir, Eskişehir, Bursa, Kütahya önemli Bor mineralleri alanlarıdır.

Bor Mineralleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kaç Çeşit Mineral Vardır?

Kaç Çeşit Mineral Vardır?

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni