Elmas Bakır Granit Mineral Midir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Elmas Bakır Granit Mineral Midir?

Elmas Bakır Granit Mineral midir, Bir maddenin mineral olup olmadığını belirtebilmemiz için öncelikle mineral nedir bunu bilmemiz gerekmektedir. Mineralin özelliklerini kısaca ve net şekilde maddeleyecek olursak:
 • Doğal oluşumla şekillenirler.
 • Belirli kimyasal bir formülleri bulunmaktadır.
 • Çoğu zaman katı halde olup nadiren de olsa sıvı haldedirler.
 • Herhangi bir parçası bütününün özelliklerini taşımaktadır.
 • Canlı olmayan veya canlı tarafından üretilmemiş olan bileşiklerdir yani inorganiklerdir.
Bu tanımlamayı ele alacak olursak, elmas bir mineraldir çünkü;
Karbon elementinin modifikasyonu olan elmas bilinen en sert ve en değerli taştır. İlk olarak elmasın saf karbon olduğunu Fransız kimyacı Lavoisier keşfetmiştir. Ünlü kimyacı Lavoisier, elması yakarak yanma gazının sadece karbondioksit olduğunu görmüştür. Sert olduğu için endüstriyel aletlerde kullanılmıştır. Işığı çok iyi kırmasından ve dayanıklığından mütevellit ziynet eşyası olarak da kıymetlidir. Buna istinaden elmas hem mineraldir hem de madendir.

Bakır elementinin mineral olup olmadığını inceleyecek olursak;
Bakır; sembolü Cu, atom numarası 29 olan kimyasal bir elementtir. Ancak bakır doğada mineral halinde bulunabildiği gibi, kuprit, kalkozit, malahit, kalkopirit gibi minerallerinde içeriğinde bulunabilirler. Günümüzde kullanım alanı çok yaygın olan bakır elementinin en çok tercih edilme nedeni ise gümüşten sonraki elektriği en iyi şekilde iletebiliyor olmasıdır.
 • Elektronik ve elektrik sanayi:
Motorin, kömür, doğalgaz, motorin, jeotermal gibi termik enerjilerden yararlanılarak üretilen elektrik enerjisi, şehir ve köy gibi yerleşim alanlarına, sanayi tesisleri gibi uzun mesafeli yerlere gönderilir ve buralarda tüketilir. Elektrik enerji iletim ve dağıtımında, bakır, uygun özellikleri nedeni ile bu alandaki ana iletken malzemesi olmuştur. Bakır, işlenebilme ve mekaniksel özellikleri iyi olan ve yüksek elektrik geçirgenliği bulunan bir mineral ve metaldir.
 • Kimya
 • Ulaşım sanayii
 • Kuyumculuk:
Dünyada çok bulunan bir madde olan bakır takı üretiminde de kullanımı yaygın olan bir mineraldir.
 • İnşaat sanayii:
İnşaatlarda kiriş, yüzey ve betonların korunması için kullanılan bakır, inşaat sanayicilerinde vazgeçemediği ve sıkça kullandığı bir maddedir.
 • Boya sanayii
Granit ise tek başına mineral olmakla birlikte içeriğinde birçok minerali barındırmakta olan sert ve taneli görünüşlü magmatik bir kütledir. Esas mineralleri az miktarda plajioklas ile feldspatın ortoklas cinsi kuvarstır. Ayrıca hornblend, piroksen, mika ve ikinci gruba giren apatit, zirkon, grena, turmalin, manyetit gibi minerallerde bulunabilmektedir.

Elmas Bakır Granit Mineral Midir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni