Mineral Yağ Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mineral Yağ Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mineral yağ, hafif alkenlerin karışımıyla oluşan, bitkisel olmayan, petrol ürünü bir tür yağdır. Bu yağ sıvı parafin ya da sıvı petrol olarak da tanımlanabilir. Aynı şekilde bebek yağı denilen üründe içinde parfüm olan sıvı parafindir.


Mineral Yağ Kullanım Alanları


Kozmetik sektörü tarafından üretilen cilt bakım kremleri ve göz altı kremleri de mineral yağ ile üretilir. Ucuz maliyeti nedeniyle oldukça tercih edilen bir üründür. Sanayi sektörü de ürettiği yağlı radyatörlerde de bu yağı kullanır. Bunun sebebi mineral yağın elektriği ve ısıyı iletmeme özelliğidir. Bu sektörde trafo yağı adıyla da bilinir. Gıda üretiminde de bazı gıdalarda E905 olarak kullanılır. Çoğunlukla şekerleme ürünlerinde tercih edilir. Ayrıca Mineral yağ çıkmayan inatçı yapışkanı olan barkod etiketlerini sökmek içinde kullanılabilir. Eczanelerde sıvı parafin olarak kolaylıkla bulunur.

Sıvı parafin yani Mineral yağ gıda maddelerinin fotoğraflarının daha parlak, pırıl-pırıl görünmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Mineral yağ spreyle tatbik edilerek, besinlerin parlak görünmesini sağlar. Ayrıca mum ve kandillerde de kullanılır.

Salata kaselerinde, servis tabaklarında ahşap kesme tahtalarında da cila ve diğer yağların yerine de Mineral yağ kullanılır. Kokusu ve tadı yoktur ve ince çatlakları doldurup bu bölgelerde bakteri üremesini engel olur.

Mineral yağ bol olması ve ucuz olması nedeniyle bebek yağlarının içinde, duş jellerinin içinde, nemlendiricilerde, şampuanlarda sıkça kullanılır. Petrolden elde edildiği için insanlar bu yağın içeriğinin sağlık açısından zararlı olup olmadığını tartışmalıdır.


Mineral yağ kanserojen etki yapar mı?


Rafine edilen ham petrolden üretilen üretilen mineral yağ, rafine ediliş şekline göre az, zayıf ve çok iyi olarak sınıflandırılır. Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu tarafından kanserojen maddeler sınıfında 2 farklı grupta sınıflandırılır.

Az ve zayıf rafine edilmiş mineral yağ, birinci grupta yer alır. Bu grup kanserojen etki yapan maddelerden oluşur, çok iyi rafine edilen diğer grup ise kanserojen etkisi olmayan maddeleri içerir. İlk gruptaki mineral yağlar daha çok sanayi sektöründe kullanılır, diğer grup mineral yağlar ise kozmetik alanında kullanılır. Kanserojen etkileri hakkında mineral yağların daha fazla araştırılması gereklidir.

Mineral Yağ Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Mineral Eksikliği Zararları

Mineral Eksikliği Zararları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mineraller Ne İşe Yarar?

Mineraller Ne İşe Yarar?

Vücudumuzdaki Mineraller Nelerdir?

Vücudumuzdaki Mineraller Nelerdir?

Mineral Bakır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mineral Bakır Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bor Mineralleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bor Mineralleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaç Çeşit Mineral Vardır?

Kaç Çeşit Mineral Vardır?