Mineral Cam Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mineral Cam Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mineral cam; Saat camlarında ve gözlük camlarında kullanılan bir cam türüdür. Cam çoğunlukla saydam veya yarı saydam halde kullanılan ve genellikle kırılgan ve sert olan sıvı grupların muhafazası için kullanılan inorganik bir malzemedir. Antik çağlardan beri gerek süs eşyası gerekse de inşaat sektöründe kullanılan cam sanayinin gelişmesi ile gözlük ve saat camları olarak da karşımıza çıkmaktadır. Camın ana maddesi Silisyum'dur. Mineral cam ise daha çok saat camlarında kullanılan cam çeşitlerindendir.

Mineral cam, silisyum oksit yani kumdan yüksek ısıda elde edilen camdır. İlk olarak kullanıldığı yer ise kilise camlarıdır. Mineral cam oluşumu 1520 kırma indeksinde yüksek abbe sayısı ile bir optik kalite sağlar. Ancak var olan özgül ağırlığından ötürü en ağır cam materyaldir. Yüksek numaralarda artan kalınlığı azaltabilmek için materyalin içerisine bazı metal oksitler ilave edilerek indeksi kırılır. Böylelikle daha ince bir mineral cam elde edilebilir. Yalnız incelen mineral camın ağırlığı bu durumda daha da artacaktır. Mineral camda dünyada bulunan ultraviole ışınları geçirme özelliği vardır.


Mineral camın özellikleri nelerdir?

  • UV ışınlarını tam geçirgendir.
  • Ağırlığı çok olan bir cam türüdür.
  • Saat ve gözlük camlarında kullanılır.
  • İki şekilde renklendirme yapılır.
  • En kalın cam çeşididir.
Mineral camların renklendirilmesi iki şekilde olur. Bunlardan birisi üretim esnasında direk renkli cam olarak çıkartılması, diğeri ise özel bir vakum kabı içerisinde renklendirme yapılarak çıkartılmasıdır. Mineral cam optik sanayisinin en ucuz ve en kolay temin edilebilen camıdır. Aslında bu camın ham maddesi küçük diyoptriler için ideal bir yapıya sahiptir. Fakat hipermetrop, miyop, astigmat veya bunların hepsinin kombinasyonu için iki diyoptriyi geçtiğinde camın ortasında veya kenarındaki kalınlık estetik olarak sorun çıkartır. Ayrıca ağır olması da kullanım konforunu olumsuz etkiler. O yüzdende bütün bu gözlük çeşitlerinde hepsinde ayrı ayrı kırma endeksi değişiklik gösterir ve miyop astigmat veya hipermetropta kullanılışına göre değişik kalınlıklarda indeksler yapılır.

Saat camlarındaki mineral cam ise temperleme yöntemi ile sertleştirilmiş, çizilmeye ve kırılmaya pleksiglastan daha dayanıklı bir cam çeşididir. Bu cam saat sektöründe safir cama alternatif olarak üretilmiştir. Mineral cam saatlerde çizilmeye karşı dayanıklıdır. Fakat çizilmez değildir. Mineral cam, yan açı ile kenar kısımlarına bakıldığında yeşilimsi bir renk oluşturur. Yapı olarak kırılgan bir yapıya sahip olan mineral cam şeffaflığı yüksek bir cam çeşididir. Çok kolay buğulama yapar ve yansıma özelliği fazladır. Temizliğe elverişili olmasının yanında kolay tozlanmaz bir yapısı vardır. Mineral cama birçok kimyasalla madde etki etmez. Yine gözlükte olduğu gibi Uv ışınlarını geçirgen bir yapıdadır ve zaman içerisinde şeffaflığını yitirmez.

Günümüzde gelişen teknoloji ile alternatif camlar üretilse de işlenişi ve maliyeti ucuz olduğundan mineral cam kullanımı halen bütün sektörlerde aktif haldedir. Alım gücü ile orantılı olan mineral cam kullanımı halen yoğunluğunu devam ettirmektedir.

Mineral Cam Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Mineral Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mineral Su Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mineral Su Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaç Çeşit Mineral Vardır?

Kaç Çeşit Mineral Vardır?

Mineral Eksikliği Zararları

Mineral Eksikliği Zararları

Vücudumuzdaki Mineraller Nelerdir?

Vücudumuzdaki Mineraller Nelerdir?

Elmas Bakır Granit Mineral Midir?

Elmas Bakır Granit Mineral Midir?